ارزیابی کارکنان

ارزیابی کارکنان

ارزیابی کارکنان یا پرسنل یک شرکت یکی از مهمترین اقداماتی است که هر مجموعه‌ای باید در زمان مناسب نسبت به انجام آن توجه کند. در واقع ارزیابی یا ارزشیابی کارکنان یکی از وظایف مدیریت و مسئول نیروی انسانی یک شرکت است. در این ارزیابی نحوه عملکرد و کیفیت کار پرسنل باید بررسی شود.

نخستین بار سال‌ها پیش ارزیابی کارکنان تنها در کارخانه‌های تولیدی بزرگ انجام می‌شد. اما به مرور زمان این اقدامات در حوزه تولیدی‌های کوچک و شرکت‌های معمولی هم گسترش پیدا کرد.

در طی این ارزیابی باید کارکنان بر اساس کیفیت کار خود رتبه‌بندی شوند و با توجه به رتبه‌ای که دریافت می‌کنند؛ به آنها پاداش یا حقوق پرداخت شود. در این مطلب به بررسی کامل اهمیت ارزیابی کارکنان و همچنین موارد آن پرداخته‌ایم.

ارزیابی کارکنان چیست ؟

در یک تعریف ساده ارزیابی کارکنان به معنای در معرض آزمایش قرار دادن عملکرد و کیفیت محصولات تولیدی آنها است. این محصولات می‌توانند به صورت اجناس یا اینکه سایر محتواها باشند. در واقع ارزیابی کارکنان باید با هدف افزایش سطح کیفی یک مجموعه یا شرکت تولید کننده انجام شود.

 

ارزیابی کارکنان چیست ؟

بهترین شیوه ارزیابی کارکنان مورد آزمایش قرار دادن آنها به صورت مرتب یا حتی هفتگی توسط مدیر منابع انسانی است. برای ارزیابی نیازی نیست که تمام ساعات کاری آنها یا تمامی محصولات تولیدی بررسی شوند؛ بلکه بررسی نمونه‌ای از تولیدات کافی است.

در واقع به صورت گلچین شده باید کیفیت کار پرسنل بررسی شود. ارزیابی‌های دوره‌ای می‌توانند مفید واقع شوند؛ اما شکل بهتر ارزیابی به صورت مستمر است.

طی ارزیابی مستمر، کارکنان به صورت روزمره مورد بررسی قرار می‌گیرند و عیب و کاستی‌های کار آنها مشخص خواهد شد. در نهایت با مشخص شدن نتایج ارزیابی، مسئولین مجموعه یا شرکت نسبت به پرداخت پاداش و حقوق کارکنان تصمیم می‌گیرند.

تاریخچه ارزیابی کارکنان

سیستم ارزیابی کارکنان نخستین بار سال‌ها پیش و از دهه ۲۰ میلادی آغاز شد. در واقع سال ۱۹۲۰ اولین باری بود که فردی به نام اسکات اقدام به طراحی روشی برای ارزیابی عملکرد کارکنان خود به صورت غیر رسمی کرد. با این حال تا حدود ۳۰ سال بعد ارزیابی کارکنان شکل رسمی به خود نگرفت. اما پس از اسکات نیز افرادی تمایل به رتبه‌بندی کارکنان خود در محیط شرکت‌ها پیدا کرده بودند.

تاریخچه ارزیابی کارکنان

سپس در سال ۱۹۵۰ میلادی از آنجایی که شخصیت را بر عملکرد ارجح‌تر می‌دانستند؛ اقدام به طراحی یک تست شخصیتی کارکنان کردند. در این تست ویژگی‌های شخصیتی کارکنان و همچنین تسلط آنها در امور مختلف بررسی می‌شد. تا حدود ۲۰ سال تست شخصیتی طراحی شده به صورت رسمی در تمامی جلسات استخدامی انجام می‌شد.

با این حال سال‌ها بعد در حدود سال ۱۹۷۰ میلادی کارشناسان منابع انسانی دریافتند که تست شخصیتی به تنهایی برای ارزیابی کارکنان کافی نیست. آنها یک سری از تست‌های عملکردی دیگر را با تست شخصیتی ترکیب کردند. بعدها تستی که در سال ۱۹۷۰ طراحی شد؛ در تمام شرکت‌ها اعمال شد. پس از آن سیستم‌های ارزیابی عملکرد کارکنان به صورت حرفه‌ای پا به میدان گذاشتند.

این سیستم‌ها شیوه جدید پاداش و پورسانت را به وجود آوردند. امروزه نیز ارزیابی عملکرد کارکنان در زمان استخدام و پس از استخدام به صورت مستمر انجام می‌شود. بهترین روش‌های ارزیابی استفاده از سامانه‌های درون سیستمی است که بیشتر شرکت‌ها از این روش استفاده می‌کنند.

ارزیابی کارکنان را برون سپاری کنید

برون سپاری شیوه‌ای برای واگذار کردن بخشی از اقدامات یک شرکت به واحد بیرونی است. به طور مثال برخی از شرکت‌ها فعالیت‌های حسابداری یا تولید محتوای خود را به یک مجموعه‌ی کمکی می‌سپارند. در صورتی که شما در مجموعه خود نیاز به ارزیابی کارکنان دارید؛ اما مهارت و تخصص کافی در این زمینه را ندارید؛ می‌توانيد این امر را به مجموعه داداش زاده بسپارید.

متخصصین و کارشناسان مجموعه داداش‌زاده مهارت کافی و لازم در زمینه ارزیابی پرسنل مجموعه‌های مختلف را دارند. به همین خاطر در صورتی که این کار را به ما بسپارید؛ روند بررسی و ارزیابی کیفیت صورت بیشتری به خود می‌گیرد. البته اگر فکر می‌کنید که برونسپاری ارزیابی کارکنان شامل هزینه زیادی می‌شود؛ کاملاً اشتباه می‌کنید. این کار با هزینه مناسب قابل انجام است.

اهمیت ارزیابی کارکنان

در صورتی که یک تیم حرفه‌ای کارکنان مجموعه شما را ارزیابی کنند؛ میزان کیفیت کار آنها به شکل بهتری مشخص خواهد شد. همچنین ارزیابی کارکنان باعث شناخت نقص‌های مجموعه و بهبود آنها خواهد شد. این ارزیابی به شما کمک می‌کند که اهداف مجموعه را بهتر عملی کنید و استانداردهای کاری خود را بالاتر ببرید.

اهمیت ارزیابی کارکنان

البته اهمیت ارزیابی کارکنان به همین موارد محدود نمی‌شود. بلکه با رتبه‌بندی کارمندان پس از انجام ارزیابی، میزان انگیزه و تلاش آنها در مجموعه را بیشتر خواهید کرد.

مجموع همین عوامل کمک می‌کند که به صورت عادلانه‌ای دستمزدها و پاداش‌ها را بین کارکنان خود پخش کنید. همچنین با انجام ارزیابی عملکرد به صورت منظم و مستمر یک تیم قوی خواهید ساخت که دامنه رشد مجموعه را گسترده‌تر می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *